NTC Sensör Nedir?

NTC sensör, kombilerde sıcaklığı ölçen ısı sensörüdür.

Negatif ısı katsayısı ile çalışır. Isı derecesi arttıkça ohm direnç yukarı doğru artar. Kombilerde çeşitli tiplerde suya temaslı ve suya teması olmayan NTC sensör kullanılır. Her ikisininde görevi aynıdır.

Kombilerin NTC, PTC arızası genellikle kısa devre oluşması ile arızalanır. Su kaçağı ve oksitlenme ile NTC senrör kısa devre oluşması ile arızalanması görülen sık arızaların başında gelir.

Değişimi kolay olan sensör eğer daldırma ise cihazın içinde bulunan su tahliye vanasından boşaltıldıktan sonra yenisi ile değiştirilir.

Bir çok cihazda birden fazla NTC vardır. Genel olarak 2 adet olup kalorifer ve sıcak su da kullanılır.

Bazı ender markalar 2 den fazla sensör kullanabiliyor gelişmiş daha iyi konfor sağlayan cihazlar da kalorifer gidiş ve dönüşünde iki adet ve sıcak su gidişi için 3 adet NTC kullanıldığını görebiliriz.

Bu parçalar kombi markalarına göre değişkenlik gösterir ve elektronik yazılımlarına göre kullanılır. NTC arızası görüldüğünde cihaz hiç bir şekilde ateşleme yapmaz.

Örneğin sıcak su NTC arızası olduğunda sıcak su konumunda cihaz ateşleme yapmaz. Fakat kalorifer sistemi NTC si farklı olduğundan dolayı sıcak su konumunu etkilemez ve çalışır.

Menü